Rumień, naczynka, "pajączki", żylaki

Nieestetyczne sinoczerwone lub purpurowe zmiany potrafią być wstydliwym problemem, obniżając tym samym swobodę i poczucie komfortu we własnym ciele. Terapie dostępne w naszej Klinice oparte są na nowoczesnych rozwiązaniach laserowych i metodach małoinwazyjnych.

https://www.youtube.com/watch?v=–KMAI_Ag3U

Zmiany naczyniowe mogą obejmować nie tylko twarz ale również np. kończyny dolne. Niewydolność żylna w tym obszarze prowadzi do powstawania widocznych „pajączków” naczyniowych, czyli teleangiektazji.

Rozszerzone naczynka

Problem z rozszerzonymi naczyniami zdarza się coraz częściej. Przez tryb życia związany z większym narażeniem na stres, dużo ludzi ma problem z czerwienieniem się skóry. Przypadłość ta jest dużym dyskomfortem, ponieważ rumieńce lub czerwone plany pojawiają się nagle i dosyć często. Cera naczyniowa charakteryzuje się słabymi naczynkami, które pod wpływem ciśnienia krwi nadmiernie się rozszerzają. Zaburzenie to dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn. Mianem skóry naczyniowej określa się głównie skórę twarzy (czasem też uszy, szyja i dekolt), która cechuje się nadmierną reaktywacją w stosunku do czynników miejscowych i ogólnych. Osoby ze skłonnościami do skóry naczyniowej powinny jak najszybciej zadbać o odpowiednią pielęgnację, by nie dopuścić do trwałych zmian. 

Czynniki przyczynowe skóry naczyniowej

  • predyspozycja genetyczna – płytko zlokalizowane naczynia krwionośne i nadmierna ich reaktywność
  • zaburzenia hormonalne – przekwitanie, ciąża, nieregularne miesiączki
  • nadciśnienie tętnicze
  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe – niedokwaśność soku żołądkowego, zaparcia

Rumień

Kolejnym problemem jest rumień, który utrzymuje się długo lub stale. Pojawia się on wtedy, gdy temperatura otoczenia ulega diametralnie zmianie (wchodzenie z mroźnego dworu do ciepłego pomieszczenia) lub w stresowych sytuacjach. Chwilowy rumień jest normalną, fizjologiczną reakcją organizmu. Zmiana  temperatury bądź emocje sprawiają, że naczynia krwionośne rozszerzają się, a następnie obkurczają. Problem pojawia się natomiast wtedy, gdy naczynka nie obkurczają się całkowicie, a w efekcie twarz zostaje czerwona. To niewinne zjawisko może trwać wiele lat, a nieleczone grozi również rozwojem trądziku różowatego. Pierwsze objawy w postaci niestałego rumienia mogą pojawić się około dwudziestego roku życia lub już w okresie dojrzewania. Pierwsze teleangiektazje stają się natomiast widoczne pomiędzy trzydziestym, a czterdziestym rokiem życia. Skóra naczyniowa zalicza się najczęściej do suchych lub mieszanych, chociaż coraz częściej teleangiektazje występują na skórach tłustych i grubych.

Naczynka rozszerzone morfologicznie różnią się w zależności od umiejscowienia. Naczynka tętnicze (tak zwane czerwone) występują zazwyczaj na twarzy, karku i klatce piersiowej. Mogą one przyjmować postać pajączków  naczyniowych z centralnie położoną tętniczką, od której radialnie rozchodzą się naczynia promieniste. Teleangiektazje kończyn dolnych, w przeciwieństwie do tętniczych, są poszerzonymi żyłkami poddającymi się działaniu ciśnienia hydrostatycznego panującego w układzie żylnym. Teleangiektazje podzielić można na pierwotne (samoistne) oraz wtórne (nabyte). Te pierwsze są bardzo często związane z chorobami wrodzonymi, które dotyczyć mogą samej skóry bądź skóry i narządów wewnętrznych (np. wrodzona naczyniakowatość krwotoczna). Poszerzone naczynia krwionośne pojawiają się w tym przypadku ciąży, u małych dzieci lub osób starszych. Teleangiektazje wtórne są natomiast wynikiem działania czynników zewnętrznych, ogólnoustrojowych oraz chorób skóry. 

Efekt po terapii łączonej laserem ND:Yag 1064nm oraz IPL

Czynniki sprzyjające rozszerzaniu się naczyń krwionośnych

  • czynniki atmosferyczne (promiennie UV, wiat, mróz, upały)
  • gorące oraz ostre napoje i potrawy
  • suche powietrze, zwłaszcza w klimatyzowanych pomieszczeniach
  • wahania temperatury
  • stres
  • alkohol, nikotyna
  • intensywne ćwiczenia
  • źle dobrane kosmetyki
  • częste stosowanie peelingu
  • dieta uboga w warzywa i owoce
  • stosowanie niektórych leków (np. antykoncepcyjne, na nadciśnienie tętnicze)
  • choroby skóry (twardziny, toczeń rumieniowaty)
  • zabiegi laserem biostymulującym

Jakie zabiegi?

laser (IPL)

niwelowanie zmian naczyniowych i pigmentacyjnych wąskopasmowym, pulsacyjnym światłem IPL

Czytaj więcej
laser Nd:YAG 1064nm

laserowe zamykanie naczyń głębokich (na nogach)

Czytaj więcej
laser hybrydowy ND:YAG 1064nm Czytaj więcej
fototerapia LED TriWings

naświetlanie tkanki medycznymi lampami LED

Czytaj więcej
skleroterapia

wstrzyknięcie preparatu obliterującego, w celu obkurczenia ścian naczynia

Czytaj więcej