Przebarwienia, to powszechny oraz nieestetyczny problem. Pojawiają się one najczęściej w miejscach, które wystawiane są na promieniowanie słoneczne (twarz, dłonie, dekolt).
Ciemne plamy na skórze występują u 35 % kobiet po trzydziestym roku życia oraz u 90 % po pięćdziesiątym roku życia.
Skąd się biorą przebarwienia?
Powodem powstawania przebarwień jest nadmierna produkcja melaniny, która wytwarzana jest przez melanocyty. Barwnik ten chroni komórki skóry przed uszkodzeniem, jednak jego nadmierna produkcja może spowodować powstawanie przebarwień.
Pojawienie się przebarwień w młodszym wieku może być związane ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej lub z huśtawką hormonalną. Natomiast po 45 roku życia główną przyczyna są zmiany hormonalne związane z menopauzą. W starczym wieku mogą pojawić się również plamy soczewicowe, które swoim wyglądem przypominają ziarnka soczewicy, a z biegiem czasu zlewają się w większe plamy. Do ich powstawania może również dochodzić przez stosowanie niektórych leków, ziół lub kosmetyków, poprzez zmiany po trądzikowe, a także w przypadku stosowania niewystarczającej ochrony przed promieniowaniem słonecznym.
Melasma, czym jest?
Melasma znana również pod nazwą ostruda lub chloasma to jeden z najczęściej występujących rodzajów przebarwień, dotykających przeważnie kobiety. Są to ciemnobrunatne plamy o nieregularnym kształcie, które powstają najczęściej na twarzy. Przyczyna ich powstawania nie do końca jest znana, jednak z wielu badań wynik że odpowiadają za nią zmiany hormonalne (ciąża, środki antykoncepcyjne), promieniowanie UV lub czynnik genetyczny.
Przebarwienia, na co to komu?
Przebarwienia bez względu na ich rodzaj to istotny problem wizualny, który sprawia, że skóra pełna plam i różnorodnego kolorytu zwyczajnie traci swój blask. Szerokie spektrum dostępnych nam urządzeń laserowych i innych technologii medycznych, terapii składnikami aktywnymi oraz przede wszystkim wypracowango doświadczenia w pracy z przebarwieniami sprawia, że dobierzemy dla Ciebie indywidualną terapię niwelującą lub minimalizującą ten problem.
Jakie zabiegi?
laser (IPL)
niwelowanie zmian naczyniowych i pigmentacyjnych wąskopasmowym, pulsacyjnym światłem IPL