Trądzik to w rzeczywistości szeroko pojmowany termin objawiający się stanami zapalnymi najczęściej w okolicy twarzy, pleców i klatki piersiowej. Powodowany jest przez m.in. zaburzenia hormonalne, żywieniowe, stres czy niedobory -mikro i makroelementów.
Występuje pod kilkoma odmianami, a najczęściej spotykanymi jest
trądzik pospolity
trądzik dojrzały
trądzik wywołany pasożytem
Można go podzielić również ze względu na typ
grudkowy
zaskórnikowi
prosakowy
grudkowo- guzowy
guzowy
krostkowy
ropny
Jak zapobiegać?
Stan skóry trądzikowej relatywnie łatwo jest zaostrzyć niewłaściwą dietą, np. poprzez konsumpcję produtków spożywczych o wysokim indeksie glikemicznym czy nadmiernym spożyciem alkoholu. Innym czynnikiem nasilającym powstawanie trądziku jest nadmierny stres poprzez zwiększone wydzielanie się hormonu jakim jest kortyzol. Kortyzol pobudza gruczoły łojowe i zwiększa ilości sebum, przez co szybciej zapychają się ich ujścia w których gromadzą się bakterie wywołujące stan zapalny.
Walka z trądzikiem nie zawsze należy do łatwych, a ze względu na osobliwy charakter takiej terapii zawsze wskazujemy na cierpliwość i wytrwałość, gdyż zróżnicowany wachlarz możliwych przyczyn oraz odmienny stan każdej skóry powoduje konieczność stosowania każdorazowo indywidualnego podejścia.